Au-pair systém po brexite

Už viac ako 50 rokov prechádzajú mladí Európania cez more do Británie, aby sa stali au pair. Systém au pair vznikol v Európe dohodou medzi európskymi národmi podpísanou v roku 1969. 

Vzájomná dohoda umožnila mladým ľuďom absolvovať krátkodobé pobyty v rozmedzí od 3 do 12 mesiacov, počas ktorých často navštevovali jazykovú školu, pričom stravu a ubytovanie hradila hostiteľská rodina. Podľa dohody bola ich práca vymedzená na maximálne 30 hodín týždenne.

Od začiatku roku 2021 už mladí ľudia z krajín EÚ vrátane Slovenska nemôžu voľne vycestovať do Spojeného kráľovstva ako au piar. Podliehajú rovnakým podmienkam ako mladí ľudia z iných krajín.

Brexit zabil systém 

Britský systém au pair, ktorý bol kedysi základom starostlivosti o deti mnohých pracujúcich rodičov, je po brexite ohrozený. Na rodiny je vytváraný enormný tlak a núti niektoré matky, aby zvážili ukončenie pracovného pomeru a zostali doma starať sa o domácnosť a rodinu.

Systém au pair umožňoval mladým cudzincom zostať v rodine hostiteľskej krajiny. Počas pobytu sa študenti starali o domácnosť a deti „svojej rodiny“ a popri tom študovali nie len jazyk ale aj kultúru a tradície. Takýto roky zaužívaný systém fungoval v Británii nerušene až do konca 2020.

Od definitívneho odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ však mladí ľudia, ktorí chcú prísť ako au pair potrebujú získať pracovné vízum.

„Brexit zabil naše podnikanie, je to veľmi smutný stav,“ uviedla pre agentúru AFP Cynthia Cary z agentúry Rainbow Au Pairs Ltd so sídlom neďaleko East Grinstead na juh od Londýna.

Podľa pracovných podmienok po brexite musia au-pair teraz na získanie pracovného víza zarobiť minimálne 20 000 libier (23 341 eur) ročne. To je výrazne viac ako 5 000 libier ročne, ktoré sa zvyčajne dávali v minulosti. Počet žiadostí tak poklesol o 90%.

Mladí ľudia prichádzajú preto, lebo si musia zdokonaliť svoje jazykové znalosti. Je to kultúrna výmena, ktorá by sa nemala považovať za prácu.

V súčasnosti nie sú poskytované žiadne víza, najmä pre mladých ľudí so statusom au pair. Mladí ľudia, ktorí majú záujem tráviť čas vo Veľkej Británii za účelom kultúrnej výmeny majú niekoľko možností.

Schéma mobility mládeže 5. stupňa

Túto možnosť víz majú občania Austrálie, Kanady, Japonska, Monaka, Nového Zélandu, Hongkongu, Kórejskej republiky a Taiwanu. Schéma umožňuje zúčastneným mladým ľuďom vo veku od 18 do 30 rokov stráviť až dva roky vo Veľkej Británii.

Všeobecné študentské vízum

Túto vízovú možnosť majú mladí ľudia zo všetkých krajín. Pre mladých ľudí zúčastňujúcich sa na štúdiu vybraných študijných odborov je možné popri štúdiu pracovať až 20 hodín týždenne ako au pair. 

Mladí ľudia z Írska

Mladí ľudia z Írska, ktorí majú záujem o pobyt ako au pair vo Veľkej Británii, môžu naďalej vstupovať a pracovať vo Veľkej Británii bez akýchkoľvek ďalších obmedzení vyplývajúcich z novej dohody o brexite.

Víza predkov Veľkej Británie

Mladí ľudia z krajín Commonwealthu, ktorí majú prarodičov, ktorý sa narodil vo Veľkej Británii, na Normanských ostrovoch alebo na ostrove Man, môžu požiadať o vízum predkov, ktoré mu umožní neobmedzenú prácu alebo štúdium v Spojenom kráľovstve po dobu 5 rokov. 

Skupina kandidátov z týchto všetkých krajín sa však ani zďaleka nepribližuje obvyklému dopytu po 45 000 au-pair vo Veľkej Británii každý rok, uviedla Britská asociácia au pair agentúr.

Mnoho rodín je na pokraji zúfalstva

„Ak v septembri niekoho nenájdeme, buď ja alebo môj manžel budeme musieť prestať pracovať… Netuším ako zvládneme situáciu počas letných mesiacov. Je to skutočne neúnosná situácia pre mladých ľudí aj pre pracujúce rodiny.“

Zástupcovia au pair agentúr tak stoja pred krachom ako aj množstvo domácností, ktoré budú nútené v dôsledku situácie žiť z jedného príjmu. Preto občania VB žiadajú, aby Európania mohli využívať rovnaký systém mobility pre mládež ako austrálske či kanadské au pair. Nemuseli by tak čakať na pracovné víza, kde je prísne daná podmienka ročného príjmu, čo je zase finančne neúnosné pre domácnosti odkázané na au pair pomoc.

Systém bol výhodou pre rodiny, ktoré nemali na blízku rodinu a opatrovateľku a poobedné krúžky si nemohli dovoliť. Au pair je praktickým riešením veľkého problému aj pre zamestnávateľov, ktorý neprichádzajú o svojich zamestnancov.

„Au -pair je vzájomne prospešný kultúrny výmenný program. Nie je finančnou záťažou pre britský štát – nerozumieme, prečo vláda  nepredloží au pair víza.“

Vláda však v súčasnosti nemá žiadnu vízovú cestu pre týchto mladých ľudí a po odchode Británie z EÚ je sloboda pohybu pre európske au pair momentálne stratená.

Foto: Unsplash

Začnite písať a potvrďte tlačidlom ENTER