Ako vybrať ten správny notebook pre cestovateľov

Nákup stolného počítača či notebooku sa primárne odvíja od spôsobu, akým bude používaný. Hlavným faktorom v tomto smere je základný účel počítača, teda či bude používaný pre súkromné alebo pracovné záležitosti, či bude nutné s ním často manipulovať a aký výkon sa očakáva od jeho súčastí. Podľa uvedených aspektov je potom nutné si rozmyslieť, či je vhodnejší stolný počítač alebo notebook, teda či dáte prednosť vyššiemu výkonu a variabilite komponent pri nižšej cene, ale bez možnosti portability, alebo naopak jednoduchej manipulácii a fungovaniu na záložný zdroj bez nutnosti zapojenia do siete, ale vyššej cene a fixným vlastnostiam. Ak potrebujete počítač často prenášať či ho využijete predovšetkým na cestách, je jednoznačnou voľbou notebook – i medzi nimi sú však rozdiely nielen v cene ale i v charakteristickom prevedení. Na čo sa teda zamerať pri výbere cestovného notebooku?

Cestovné notebooky – čo všetko by mali splňovať

Notebooky, ktoré využívajú ich majitelia predovšetkým na cestách, sa vyznačujú špecifickými vlastnosťami, ktorá zahrnujú predovšetkým jednoduchú manipuláciu, odolnosť a vysokú kapacitu batérie, ktorú oceníte najmä v prípade, že nemáte možnosť počítač dlhšiu dobu nabiť. Uvedené vlastnosti výrazne ovplyvňujú ďalšie funkčné a prevádzkové charakteristiky cestovného notebooku, ktoré závisia na použitých komponentoch. Tie musia byť prispôsobené celkovej konštrukcii notebooku a sú často optimalizované na minimálny výkon. Výber vhodného cestovného notebooku by mal byť teda orientovaný najmä na tieto vlastnosti:

  • rozmery
  • materiál
  • výdrž batérie
  • výkon
  • prevádzkové vlastnosti

Rozmery a hmotnosť cestovného notebooku

Veľkosť notebooku určeného pre ľudí, ktorý ho používajú predovšetkým na cestách, závisí primárne na uhlopriečke displeja. Pri vyberaní vhodného typu notebooku je tak potrebné nájsť optimálnu veľkosť displeja, ktorá bude odpovedať vašim potrebám pro dnom rozlíšení. Ak sa chystáte na notebooku pracovať, rozmyslite si, aké stratégie pri plnení zadaných úloh používate a podľa toho volte notebook s displejom s väčšou alebo menšou uhlopriečkou – cieľom je dostať sa na čo najmenší rozmer, aby bol notebook dostatočne skladný a pritom plnil svoju funkciu. Okrem veľkosti displeja, ktorý udáva celkové plošné rozmery notebooku a bude ovplyvňovať typ batožiny nutný pre jeho bezpečné prenášanie, je dôležitým parametrom i jeho hrúbka, ktorá sa odráža nielen do hmotnosti, ale i do odolnosti zariadenia. Ideálne sú samozrejme tenké notebooky, ktoré sú ľahké a jednoducho prenosné. Hmotnosť a rozmery notebookov, ktoré sú v súčasnej dobe na trhu k dispozícii môžete ľahko porovnať napríklad v tomto výbere s recenziami.

Materiál cestovného notebooku

S hmotnosťou a teda i aspektami jednoduchej manipulácie či prenášania súvisí i materiál, z ktorého sú jednotlivé komponenty notebooku vyrobené. Hlavným faktorom v tomto smere je konštrukcia krytovania, ktorá by mala byť ľahká a zároveň odolná. Ak je počítač používaný iba v interiérových podmienkach domácnosti, nie je materiál krytu príliš relevantný, pri prevážaní a používaní notebooku v rôznych podmienkach, kde hrozí jeho poškodenie či už mechanické, alebo iné, je lepšie si zadovážiť model s kovovým krytovaním a dobrým utesnením pre vyššiu odolnosť vonkajším vplyvom prostredia. Notebooky s kovovým krytom sú obvykle o niečo ťažšie a drahšie, než tie s plastovým, v tomto prípade sú vyššia hmotnosť i cena vykompenzované dlhšou životnosťou a spoľahlivosťou.

Výdrž batérie

Kapacita batérie je relatívne variabilný pojem, pretože čiastočne závisí na procesnom vyťažení notebooku. Štandardne by mala výdrž batérie cestovného notebooku (teda doba, po ktorú notebook funguje bez dobíjania po plnom nabití) byť deklarovaná až na 7-8 hodín, je však nutné počítať s tým, že pri vyššom výkone sa môže táto doba skrátiť, nemalo by to však byť viac než o 25 %.

Výkon a prevádzkové vlastnosti cestovného notebooku

Funkčné charakteristiky cestovného notebooku spojené s rýchlosťou spracovania dát a behu aplikácií či zobrazovaním sú dané využitými komponentami. U týchto parametrov je vhodné zohľadňovať celkové užívanie notebooku, aby slúžil svojmu účelu, či už ho používate pri cestovaní, alebo v domácnosti. Dôležitými faktormi sú výkon procesoru, operačná pamäť, typ pevného disku a grafickej karty. Pri pracovnom zaťažení je lepšie investovať do výkonnejších charakteristík, ak počítač potrebujete pre zábavu či vybavovanie jednoduchých úkonov, nie je potrebné zadovážiť zariadenie so špičkovou grafickou kartou či náročným operačným systémom či procesorom.

Začnite písať a potvrďte tlačidlom ENTER